Hírek : 2006 legnagyobb európai freeride rendezvénye |
2006 legnagyobb európai freeride rendezvénye
Pittör 2006.08.10. 21:58
A világ 40 legjobb freeridere 22 országból, 300 méteres pálya 30 akadállyal, 10 méter magas drop, 9 méter csúcstávolságú ugratók.
Adidas Slopestyle - augusztusi előzetes |
|
2006. július 31., hétfő |
oldal 1 / 2 A világ 40 legjobb freeridere 22 országból, 300 méteres pálya 30 akadállyal, 10 méter magas drop, 9 méter csúcstávolságú ugratók, hihetetlenül nagy, de mégis törés nélküli esések, 7 méter magasból csőrös ugrás levegős és gyorszáras villával, előre szaltók sora, 10 méteres 360 drop merevfarú géppel, 12.500 eurónyi pénzdíj, eddig soha nem látott dimenziók. Ha címszavakban kellene jellemezni 2006 legnagyobb, európai freeride-rendezvényét, ezek jutnának az eszembe...
A nyár elejének freeride-eseménye, az Adidas Slopestyle az utóbbi három évben Európa legnagyobb FR-rendezvényévé nőtte ki magát, amelyet a whistleri Crankworx-szel emlegetnek egy lapon. A világ 40 legjobb freeridere vehetett részt a versenyen, amely a meghívott világsztárok részvétele mellett nyílt verseny is volt egyben, természetesen kvalifikációs futamokkal.
A pálya A pályát a 23 éves, kanadai Riley McIntosh tervezte. Az ő nevéhez fűződik a New World Disorder széria legtöbb épített pályás trükkje, valamint a nevével fémjelzett, saját útvonala van Whistlerben. A rendezők rendkívüli ötletességét bizonyítja, hogy a versenyzők tudásszintjéhez leginkább igazodó pályát úgy sikerült létrehozniuk, hogy a rendezvény weboldalán, ahol regisztrálni és nevezni lehetett, minden nevezőnek meg kellett adnia, hogy várhatóan milyen trükköket fog majd beadni a versenyen. Miután ennek mindenki eleget tett, egyszerűsödött a rendezők helyzete: átlagolták a beérkezett igényeket, és ezek alapján alakították ki a pályát.A 300 méteres pálya vonalán volt hét különböző magasságú letörés 2 métertől 10 méter magasságig, 10 dirtjump-ugrató 3–9 méter közötti csúcstávolsággal, egy hatalmas, 8 méter hosszú, függőleges kanyar wallride, egy 3 méteres, döntött kanyar wallride, összesen 60 méternyi northshore, egy negyedcső, egy gigantikus Volvo dömper platójából kiugrás és az elmaradhatatlan felvonókabin-átugrás. Mivel az akadályokat legalább hatféleképpen lehetett kombinálni, mindenki kiválaszthatta számára legideálisabb nyomvonalat.
A pályaépítők munkáját dicséri az is, hogy a nyomvonalak úgy kapcsolódtak egymáshoz, hogy akár merevfarú dirtgéppel is teljesíthető volt a komplett pálya. Számunkra meglepő módon nagyon sokan éltek is ezzel a lehetőséggel. Az indulók legalább egyharmada merev géppel, elöl 100 mm rugóúttal nyomatta, és nemcsak az „enyhébb” dirtös arcok, hanem a híresebb Disorder-szereplők közül is többen.
Díjazás A szombat délutáni kvalifikációs futamok után a délutáni döntőbe a top 15 rider jutott be, nekik két körre volt lehetőségük, hogy megmutassák tudásuk legjavát. Az első tíz helyezett között 12.500 eurónyi pénzdíjat osztottak ki. A 4000 eurós fődíj az első helyezettet illette meg. A második helyezett 3000, a harmadik 2000, a negyedik 1250, az ötödik 750, a 6–10 helyezett pedig 300 euró jutalommal térhetett haza. | Bírók és pontozás A bírók híres freeride-versenyzők és MTB hírességek közül kerültek ki. A főbíró a profi BMX-es Tibor Simai volt. A pontozást több szempontrendszer alapján osztották fel. Külön pontozták a „folyékonyságot” (fluidity): hibapont járt azért, ha valaki esett, megállt a pályán, visszafordult, vagy ha csúnyán, zakkantósan érkezett le egy ugrás után. Tehát minél inkább folyékony és precíz volt a bicajos mozgása, annál több pontot kapott Joscha Forstreutertől, aki ezt a szempontot figyelte.
Az akadályok nehézségére is volt egy külön bíró, Dimiti Lehner, akinél a mérlegelési szempont az volt, hogy ki mennyire nehéz útvonalat választ, és hogyan kombinálja az egyes akadályelemeket.
A trükkök kivitelezése is külön pontozandó szempont volt, ezzel a vitás megítélés elkerüléséért négyen is foglakoztak, mivel ez volt a legfontosabb mérlegelési szempont. A trükkbírók sorában kapott helyett a Rocky Mountain által szponzorált Thomas Vanderham, a Drop-In szériából ismert Dylan Tremblay, Vincent Saccomani, valamint a világ egyik legjobb női freeridere, Claire Buchar.
A versenyzők A világ leghíresebb freeride-rendezvényeinek győztesei automatikus meghívást kaptak, amivel a legtöbbjük élt is. A Red Bull Rampage, a District Ride, a Crankworx, a Bike Battle, a Monsterpark és persze a tavalyi Slopestyle győztesei helyet kaptak a meghívottak között. Itt volt a District Ride-győztes Aaron Chase, a Crankworx versenyén remeklő Cameron McCaul, valamint Kyle Strait is. 2006 „new school” riderei közül Jamie Goldman, Ben Boyko és Ryder Kasprick jelent meg. Természetesen az „old school” freeride-pionírok is eljöttek, mint például Ritchey Schley vagy Wade Simons.
A versenyről részletes beszámolót olvashattok lapunk augusztusi számában, addig is álljanak itt a végeredmények:
(Helyezés; Név; Pontszám) 1. Darren Berrecloth - 85,7 2. Paul Basagoitia - 84,2 3. Carlo Dieckmann - 81 4. Lance McDermott - 78,9 5. Darren Pokoj - 78,7 6. Ryder Kasprick - 77,3 7. Andreu Lacondeguy - 74,2 8. Mischa Breitstein - 72,3 9. Geoff Gulevich - 71,4 10. Cameron Zink - 70,4 11. Kyle Strait - 67,7 12. Grant Fielder - 60,5 13. Ross Measures - 56,3 14. Ben Boyko - 49
|